Niedługo czeka mnie zakup biurka. Niby banał, ale… tym razem postanowiłam się przyłożyć, dokładnie przemyśleć czego potrzebuję, czego nie potrzebuję, przeczytać kilka poradników i doszłam do wniosku, że… MOJE IDEALNE BIURKO NIE ISTNIEJE. :D Ale o tym na koniec.

Dziś streszczę Wam, na co zwrócić uwagę przy zakupie biurka pod komputer i czym może skutkować praca przy nieergonomicznym stanowisku pracy. Skupię się konkretnie na biurku pod laptopa do niewielkiego pokoju, ponieważ stacjonarki na chwilę obecną nie posiadam (choć w przyszłości z pewnością się w nią zaopatrzę).

Jeśli chodzi o aspekty dotyczące prawidłowej postawy, obowiązuje nas kilka zasad, z których wybrałam trzy (moim zdaniem) najważniejsze:

1. Monitor powinien stać na wysokości oczu
2. Klawiatura – na wysokości łokci
3. Miejsce na nogi – nietykalne!

Dlaczego zwróciłam szczególną uwagę akurat na te punkty?

1. Co do wysokości monitora, zdania są podzielone. Z jednej strony eksperci piszą, że górna granica monitora powinna znajdować się kilka centymetrów powyżej oczu, inni natomiast twierdzą, że poniżej. Osobiście lepiej korzysta mi się z komputera, gdy ekran znajduje się na niewielkim podwyższeniu. Stąd myśl, by mojego laptopa traktować jako monitor, ale… jak to się ma do punktu dotyczącego klawiatury na wysokości łokci? Za chwilkę napiszę Wam, na jaki wpadłam pomysł, aby rozwiązać i ten problem. :D

Złe ustawienie monitora (na przykład zbyt niskie) może powodować chociażby ból karku oraz sztywnienie mięśni, spowodowane pochyleniem głowy. Zgarbiona postawa może zaś być przyczyną bólu kręgosłupa oraz jego skrzywienia.

2. Klawiatura powinna znajdować się na wysokości przedramion, a przedramiona równolegle do podłogi – chcąc stworzyć alternatywę dla stacjonarki, pomyślałam o podłączeniu do mojego lapka zewnętrznej klawiatury, którą umieściłabym na wysuwanej szufladzie. Oczywiście wielu z nas trzyma klawiaturę oraz myszkę na blacie i nie narzeka, ale… może narzekać w przyszłości. Dlaczego?

Jeśli biurko jest wysokie, układając dłoń na myszce, przeguby naszych nadgarstków są nienaturalnie ułożone. Mój facet, który przy komputerze spędza wiele godzin, pewnego dnia zaczął uskarżać się na drętwienie palców prawej dłoni. Początkowo sporadyczne, z czasem częstsze i długotrwałe. Po konsultacji z lekarzem okazało się, że to najprawdopodobniej zespół cieśni nadgarstka (spowodowany uciskaniem nerwów w tak zwanym kanale nadgarstka).

Nie ruszało mnie to do momentu, aż pewnego dnia sama nie przekonałam się, jak to jest mieć niesprawne dwa palce przez 15 minut. Wolę dmuchać na zimne. :)

3. Żadnych półek pod nogami – tak jak napisałam powyżej, nogi powinny mieć miejsce, aby swobodnie je ułożyć, a od czasu do czasu nimi poruszać. Jeśli macie taką możliwość, dodatkowe sprzęty (takie jak drukarka), spróbujcie umieścić w innym miejscu niż pod nogami (inna szafka, boczne półki, nadstawka). W tym wypadku nieergonomiczne stanowisko pracy może przyczynić się do zaburzeń krążenia w kończynach dolnych.

Myślę, że reszta zależy już od naszych upodobań. W mojej sytuacji, na miejscu przyszłego biurka stoi aktualnie szafka pod telewizor (bez telewizora). Jest ona dość pojemna, więc chociaż część rzeczy chciałabym przenieść w nowe miejsce. Dodatkowo, pokój jest niewielki, więc najlepiej byłoby, gdyby biurko miało szerokość max. 100 cm. No właśnie, byłoby… bo znalezienie takiego o długości 100 cm graniczy z cudem (większość biurek ma długość od 110 cm wzwyż) :D.

Jeszcze jedno na koniec… drodzy producenci, wielkość ma znaczenie. Miło by było, gdyby na wysuwanej szufladzie oprócz klawiatury zmieściła się też myszka!

I co ja mam teraz zrobić? Chyba będę musiała iść na kompromis, wziąć biurko na metr dziesięć i przesuwać je, żeby dostać się do stojącej obok szafki :D.

One thought on “Jak wybrać biurko pod komputer?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *