fot. Highways Agency / flickr
Znacie ten moment, kiedy ściągacie na swój telefon różnego rodzaju aplikacje, jedna za drugą, a miejsce się nie kończy? Ja też nie.
Miarka przebrała się wczoraj. Nie mam na telefonie zbyt wielu aplikacji, a mimo to według telefonu zostało mi jeszcze na 130 mb pamięci wewnętrznej na tego typu zabaweczki. Wczoraj natomiast zupełnie bez powodu na pasku powiadomień pojawił się komunikat, że kończy mi się miejsce. I tu pojawia się pytanie – CO DO CHOLERY JE ZŻERA, SKORO JA NICZEGO NIE ŚCIĄGAM?
Uwaga, spoiler: znalazłam winowajcę i odzyskałam prawie 230 mega. Jaram się jak helikopter w ogniu.

Wiecie, co mnie zgubiło? Moje zapominalstwo.
Hej! Poniższa instrukcja ma jedynie charakter informacyjny,
jeśli także masz ochotę na takie eksperymenty to wiedz,
że robisz to na własne ryzyko :D.
Dawno, dawno temu, wiedząc, że będę zapominać o regularnym aktualizowaniu apek, ustawiłam sobie automatyczne aktualizacje wszystkich programów po połączeniu z Wi-Fi. To był błąd. Zaraz dowiecie się, dlaczego. Teraz wyłączyłam to dziadostwo w czorty, od razu po tym, jak zobaczyłam, że Google+, Kiosk Play, Czasopisma Play, Muzyka Play i inne niepotrzebne mi do szczęścia badziewia systemowe zabierają mi lwią część miejsca (samo G+ zajmowało około 60 mb, sic!).
Żeby nie było zbyt pięknie – nie można ot tak, po prostu usunąć sobie tych aplikacji. Żeby to uczynić, trzeba mieć tzw. zrootowanego androida, czyli tzw. uprawnienia superadministratora. Haczyk jest taki, że aktywując roota, zaistnieje ryzyko utraty gwarancji. Ja tam wolę nie bawić się w hackera, bo jeszcze coś spierniczę i będę ugotowana ;).
Ale w opcjach (Ustawienia – Zarządzaj aplikacjami), po wybraniu konkretnej aplikacji zauważyłam możliwość odinstalowania aktualizacji. Wypróbowałam. Miejsce rosło w mgnieniu oka :D. Z tego właśnie powodu musiałam wyłączyć aktualizację automatyczne – przy pierwszym lepszym podłączeniu do Wi-Fi wszystko wróciłoby do starego stanu. Odinstalowując aktualizacje przywracamy je do ich stanu początkowego.
Co zyskujecie? Nie wiem, ale ja w tym momencie mam 718 używanych mb i 418 wolnych mb pamięci wewnętrznej aplikacji :).
Które aplikacje moim zdaniem warto zostawić w spokoju? Sklep Google Play, Usługi Google Play oraz Wyszukiwarka Google (szczególnie, jeśli korzystasz z głosowego wyszukiwania). Myślę, że one mogą mieć realny wpływ na działanie naszego androida (w szczególności Usługi).
Have fun!

8 thoughts on “Jak w prosty sposób odzyskać miejsce na aplikacje w systemie Android?”

    1. Upewnij się, że nie masz włączonych aktualizacji automatycznych, bo inaczej sobie Google z powrotem pobierze co trzeba. Sprawdź też ile masz aktualnie wolnego miejsca w telefonie. Może czas wyrzucić niepotrzebne zdjęcia czy filmy. Np. Instagram przetworzone zdjęcia ponownie dodaje do pamięci telefonu już przerobione, zobacz :)

  1. Super porada, prosta i konkretna – tego szukalam! Ponad 300mb mam teraz wolne, moze bez szalu ale zawsze cos ;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *